tmedia
Skip to main content
Main content

Good news for Trbojevic brothers

Wayne Cousins

TrbojevicJ 17053111

Manly Warringah Sea Eagles forward Jake Trbojevic has again been named in the NSW Blues squad for the second State of Origin match in Sydney next week.

It will be Jake’s second game off the interchange bench for the Blues after turning in a great performance in his NSW debut in game one at Suncorp Stadium. NSW lead 1-0.

And in great news for the Sea Eagles and the Trbojevic family, Tom Trbojevic has been named as one of three additional players to the extended squad for the game at ANZ Stadium on June 21.

For Tom, the call up as an additional player follows on from his selection last year where he joined Jake as NSW Emerging Blues players.

Tom will spend the week in camp with Jake and the Blues and will only play should injuries prevail in lead up to the game.

Last Friday night, Tom made a solid return at full-back from an ankle injury suffered in the loss to Brisbane Broncos in round 10, an injury that saw him miss out on the opportunity of being selected in the NSW team for game one.

 

Name

NRL Club

Junior Club

1

James Tedesco

Wests Tigers

Camden Rams

2

Brett Morris

Canterbury-Bankstown Bulldogs

Kiama Knights

3

Josh Dugan

St George Illawarra Dragons

South Tuggeranong Knights

4

Jarryd Hayne

Gold Coast Titans

Cabramatta/East Campbelltown

5

Blake Ferguson

Sydney Roosters

Wellington Cowboys

6

James Maloney

Cronulla-Sutherland Sharks

St Edwards, Gosford

7

Mitchell Pearce

Sydney Roosters

North Ryde Hawks

8

Aaron Woods

Wests Tigers

Leichhardt Juniors

9

Nathan Peats

Gold Coast Titans

La Perouse Panthers

10

Andrew Fifita

Cronulla-Sutherland Sharks

Griffith Waratahs/ St Patricks Blacktown

11

Boyd Cordner (C)

Sydney Roosters

Old Bar Pirates

12

Josh Jackson

Canterbury-Bankstown Bulldogs

Gulgong Terriers

13

Tyson Frizell

St George Illawarra Dragons

Corrimal Cougars

INTERCHANGE BENCH

14

David Klemmer

Canterbury-Bankstown Bulldogs

All-Saints Toongabbie

15

Wade Graham

Cronulla-Sutherland Sharks

Blacktown City

16

Jake Trbojevic

Manly-Warringah Sea Eagles

Mona Vale Raiders

17

Jack Bird

Cronulla-Sutherland Sharks

Berkeley Eagles

 

18

Matt Moylan

Penrith Panthers

St Patricks Blacktown

19

Jack De Belin

St George Illawarra Dragons

Cootamundra Bulldogs

20

Tom Trbojevic

Manly-Warringah Sea Eagles 

Mona Vale Raiders